Дигиталният портал за кредити

Какво представлява ипотечният кредит?

Какво представялява ипотечния кредит?

Ипотечният кредит е вид потребителски кредит с обезпечение на имот или друго обезпечение. Целта на този кредит може да се определи като потребителски нужди и по-точно може да бъде използван за обучение, покупка на стоки, покупка на МПС и други, Обединяване на няколко потребителски кредита, изплащане на дълг и др. цели, които не попадат под обсега на жилищния кредит. Ипотечният кредит е по-къс от жилищният и малко по-скъп от него. Същевременно той е по-дългосрочен от потребителският и на по-ниска цена от него.

Изберете желаният от вас кредит: Потребителски, Жилищен, Ипотечен и Фирмен.

Попълнете кратка информация за себе си в онлайн заявлението за кредита, който сте избрали.

След като сте готови с попълването на Вашето онлайн заявление за кредит, кликнете на бутона "Пусни заявка".

Лихвени проценти

ЕЦБ обяснява

Лихвата е цената, на която вземате пари в заем, както и парите, които печелите от спестяванията си.

Лихвените проценти показват тази цена или доход като процент от сумата, която вземате или отдавате в заем (тъй като Вашите спестявания са форма на заемане на средства на банката)

Икономистите разграничават „номинални“ и „реални“ лихвени проценти, но каква е разликата между тях и защо е важна?

Пример: Спестител, който депозира 1000 евро по сметка за срок от една година, може да има номинална лихва 2,5% и така след година да получи 1025 евро. Ако обаче цените се повишат с 3%, на него ще му трябват 1030 евро, за да купи същите стоки или услуги, които година по-рано биха му стрували 1000 евро. Това означава, че реалната доходност всъщност е -0,5%. Това е реалният лихвен процент, който се изчислява, като се извади темпът на инфлация (3%) от номиналния лихвен процент (2,5%).

ГПР:

За да разберете колко точно ще Ви струва даден кредит банка или кредитна институция, Вие трябва да получите информация за годишния процент на разходите по кредита (ГПР).

Съгласно чл. 19, ал. 1 от Закона за потребителския кредит, това е показател, който изчислява общите разходи по кредита, настоящи или бъдещи (лихви, други преки или косвени разходи, комисионни, възнаграждения от всякакъв вид, в т.ч. тези дължими на посредници за сключване на договора), изразени като годишен процент от размера му. Банката е длъжна да предостави процента на ГПР в момент на кандидатстване за кредит.

Срокове за погасяване

В зависимост от вида и размера на кредита, съществуват различни по срок на погасяване кредити.

Например ако кандидатствате за потребителски кредит от банка, обичайните срокове достигат до 5 или понякога 7 години срок на изплащане. За по-големите кредити като тези, например с ипотека на имот и жилищните кредити за покупка на имот, сроковете могат да бъдат до 30 години.

Срокът на съответният кредит зависи и от желанието и способността Ви да върнете този кредит при ксонкретните параметри като сума на кредита, весечна вноска, вид план. В зависимост от месечния Ви бюджет и способността каква месечна вноска може да си позволите да плащате. Освен това банката също изтогвя анализ на вашата кредитоспособност и тя също дава индикативни срокове като минимум и максимум. Обикновено това зависи от възрастта Ви и способността да изплащате конкретна вноска за конкретен срок.

Срокът при бизнес кредитите е дефиниран от банките и небанковите институции в тяхните Общи условия и договори. Освен, че собственика на компанията, която кандидатства за бизнес кредит посочва като срок, банката също прави анализ на финансовото състояние на фирмата. По този начин компанията може да се ориентира, какви са минималните и максималните срокове, на които тя отговаря.

Имате нужда от кредит за нов дом, обзавеждане, потребителски нужди или оборотни средства за Вашият бизнес?

Обърнете се към експертите от Credit Generator.

ЗАЯВИ КРЕДИТ

Партньори