Проучване показва, че над 90% от жилищата в България не са застраховани при земетресение. Всъщност, от близо четири милиона жилищни сгради, едва около 7% имат имуществена застраховка. В сравнение с други държави от Централна и Източна Европа като Сърбия, Румъния, Полша и Унгария, България се нарежда на последно място по дял на имуществено застраховане. Също така, полицата и е най-ниска, спрямо другите държави, а пазарът на имуществените застраховки се поддържа от банките, според сключените ипотечни кредити, за които е необходима застраховка.
Какво представлява имуществената застраховка?
Както всяка друга инвестиция, имотът трябва да бъде застрахован за конкретни покрития, свързани с различни природни бедствия като земетресение, наводнение, градушка, както и от човешка намеса като кражба, вандализъм и др.
Обект на имуществена застраховка може да бъде:
Сграда или част от сграда предназначена за живеене - апартамент, къща, ателие, гараж и др.;
Вилна сграда;
Съоръжения от специален тип - сателитни антени, слънчеви инсталации, басейни и т.н.;
Движимо имущество - обзавеждане, битови електроуреди, произведения на изкуството, ценности и т.н.
Какво покрива имуществената застраховка?
Основните покрития на имуществената застраховка включват:
Пожар и всички последици от неговото гасене;
Експлозия;
Удар от мълния;
Свличане на земни пластове;
Тежест от натрупване на сняг и лед;
Вреди, причинени от авария на ВиК;
Злоумишлени действия на трети лица;
Удар от превозно средство;
Освен това, имуществената застраховка може да включва и допълнителни покрития като:
Земетресение;
Кражба;
Гражданска отговорност;
Загуба на доход от наем;
Злополука на член от домакинството;
Какво не включва имуществената застраховка?
Важно е да споменем, че има случаи, в които застрахователят не дължи обезщетение. Ето и някои от тях:
Умишлени действия, небрежност и неполагане на грижа от страна на застрахования;
Износване и остаряване на имуществото;
Преки вреди от животни;
Грешка в проектирането и/или некачествени ремонтни дейности;
Война, безредици и стачки;
Атомни и ядрени експлозии;
Защо е нужна имуществената застраховка при ипотечен кредит?
Разбира се, основната полза от имуществената застраховка е финансова. Сключването и гарантира, че при евентуален инцидент, необходимите средства за възстановяване на щетата ще бъдат поети именно от застрахователя.
Когато говорим за ипотечен кредит, този тип застраховка е задължителен елемент към договора. Банката приема даден имот за обезпечение и иска да е сигурна, че при непредвидени обстоятелства, тя ще може да си възстанови средствата дадени чрез банков кредит.
Покритите рискове, както и застрахователната сума, се определят в сключения договор. Обикновено, изискванията са за покритие на основните рискове от природни бедствия като пожар, наводнение и земетресение.
Полза за потребителя
Както вече споменахме, основната полза за потребителя е именно финансова. Тоест, при възникване на щета, застраховката ще покрие разходите за възстановяване на първоначалната стойност на имота, а сумата се определя от застрахователя, на база предварително договорените параметри.
Полза за банката
Имуществената застраховка при ипотечен кредит, в полза на банката, е стандартна полица, която покрива действителната или възстановителната стойност на имота - обезпечение по кредита. Специалното тук е, че при евентуална щета, правото на обезщетение ще бъде ползвано от банката, за да бъде покрита непогасената част от заема. Тоест, банката кредитор ще бъде посочена като ползващо лице по договора за застраховка.
Това обаче не означава, че потребителят няма полза от подобен тип застраховка, а напротив. Всъщност, застрахователната сума в този случай е минимум остатъкът от сумата по кредита. Често може да бъде направено покритие и с пазарната оценка на имота. Това означава, че ако на имота бъде нанесена щета като пожар, експлозия или природно бедствие, остатъкът от кредита ще бъде поет от застрахователя, а разликата до пазарната стойност на имота ще бъде получена от потребителя.
Ако става въпрос за по-малки щети е възможно банката да освободи средствата, получени от застрахователя, за да може потребителят да покрие щетите.
Фактори, които оказват влияние на стойността на застраховката:
Местоположение и географски район на имота - Какъв е рискът от земетресения, свлачища и др.?
Квадратура на имота;
Цена на квадратен метър;
Наличие на СОТ и други системи за сигурност;
Година на построяване;
Какво да направи потребителят, при настъпила щета?
Първото нещо, което се очаква от потребителят, при възникнала щета, е в минимален срок да уведоми застрахователната компания, за да бъде направен оглед и опис на всички щети. При необходимост, трябва да се сигнализират и други компетентни органи.
След огледа, застрахователят определя размера на обезщетението и уведомява банката. Обезщетението се превежда в полза на банката, която (според договорените условия) нарежда сумата по сметката на потребителя.
Заключение
Едно от основните предимства за потребителите от имуществената застраховка е сигурността, която тя носи. При възникване на евентуален проблем, потребителят ще е спокоен, че разходите ще бъдат поети от застрахователя.
Както вече стана ясно, застраховката носи ползи и за банката-кредитор. Благодарение на нея, тя е спокойна, че ще получи сумата по кредита, дори при възникване на непредвидени обстоятелства и инциденти.
CREDIT GENERATOR се стреми да оказва пълно съдействие на своите клиенти. Нашите кредитни консултанти ще ви консултират по всички въпроси свързани с темата и ще ви помогнат във вземането на решение за теглене на Ипотечен, Потребителски, Фирмен или друг вид кредит.
Изпратете своята заявка за кредит сега!