Инвестиционният кредит представлява мощен инструмент за ускорено развитие на бизнеса. С правилно приложен подход, този вид финансиране може да създаде основата за стабилно финансово бъдеще.Обикновено се използва за закупуване на недвижим имот, строителство, ремонтни дейности, закупуване на машини, оборудване, транспортни средства. Покупка на софтуер, системи за управление и други.
В тази статия ще разгледаме стъпките, които може да следвате, за да кандидатствате успешно за инвестиционен кредит.
Преди да стъпите на пътя към инвестиционния кредит, нужно е да проведете задълбочен анализ на вашите нужди и възможности. Подгответе подробен бизнес план, който да представите на потенциалните инвеститори.
Бизнес планът е документ, конкретизиращ вашите бизнес цели.
Планът е ключов елемент, съпътстващ всяка бизнес идея. Трябва да съдържа детайлен и добре обоснован анализ, бюджети и описание на целите на проекта и компанията.
Примерна структура за бизнес план:
Резюме - нужно е да дава ясна идея за какво служи този бизнес план и какви са ключовите елементи. Препоръчително е да не е твърде обширно около 2 страници, и да насочва вниманието към важните аспекти. Като в него се описва продуктът, пазарът, какъв е идеалният клиент, маркетинговата стратегия, ръководна стратегия, оперативен план.
Анализ на средата - Представя се бранша, в който оперира компанията, като се включват тенденции, обем на пазара, основни играчи включително, основни играчи в бранша, размер и обем на пазара, пазарни дялове. Средата се разделя на външна и вътрешна.
Анализ на пазара - Тук се описва целевия пазар на компанията, включително главните особености на клиентите и нуждите им. Отличното познаване и разбиране на потенциалните клиенти, както и пазарната стратегия. От съществено значение е определянето на целевия пазар.
Анализ на конкуренцията - В тази част се идентифицират преките и косвени конкуренти и се представя по какъв начин биха могли да се преодолеят техните основни предимства. За целта е нужно обстойно проучване - Какви пазари обслужват, Защо клиентите ги предпочитат, Какви са особеностите на продуктите им, Каква е маркетинговата им стратегия, Какви стратегически предимства притежават.
Маркетингов план - Уточнява се как продуктите ще достигат и по какъв начин ще бъдат представени на клиентите. Важни маркетингови дейности като рекламни материали, дигитално присъствие, връзки с обществеността, участие в търговски изложения.
План за управление - Отбелязва се кои са ключовите мениджъри и служители, които ще допринесат за постигане на бизнес целите. Представя се структурата за управление на дружество, която обхваща - Ръководен екип, текущ и необходим персонал, Външна помощ, като специалисти и консултанти.
Оперативен план - Описват се подробно физическите активи на дружеството - производствени мощности, оборудване, сгради, складове, офиси, представителства и други важни детайли, свързани с процеса на производство на продукта. Добавят се и производствените процеси, доставки, качествен контрол, материални активи, складови наличности, себестойност на продукта.
Финансов план - Прави се финансов анализ и прогнози за финансовото състояние на компанията. Предоставя се информация за баланса й, приходи, разходи и парични потоци или техните прогнози.
Изборът на правилния кредитор е от съществено значение. Проучете различни институции, банки и инвестиционни фондове, за да намерите този, който отговаря на вашите нужди и условия. Разгледайте техните условия за кредитиране, репутация и предишни успешни проекти, свързани с тях.
Примерни условия:
Кредитополучателите да са Юридически лица, регистрирани съгласно българското законодателство, както и лица, упражняващи свободни професии и земеделски производители.
Бизнес история с минимум 18 месеца активна дейност.
Срок при финансиране без обезпечение с материални активи - до 72 месеца. При закупуване на недвижими имоти, строителство и ипотека на недвижими имот - до 180 месеца. При закупуване и залог на машини, оборудване, транспортни средства - до 60 месеца.
Погасяване на равни вноски по главницата и съответната за периода лихва върху остатъка по главницата. Възможност за определяне и на гъвкав погасителен план, съобразен със сезонния характер на бизнеса.
Обезпечение с недвижими имоти, дълготрайни материални активи и други приемливи, съгласно политиката на Институцията за финансиране.
Такси
Съгласно Тарифата на банката се начисляват такси и комисионни за бизнес клиенти.
При обезпечените кредити има и съпътстващи разходи, свързани със застраховката и учредяването на обезпечението - за изготвяне на пазарна оценка, за учредяване и вписване на ипотека/залог, за издаване на удостоверения и други.
След като сте избрали подходящ инвеститор или кредитор, подгответе пълен комплект от документи, необходими за кандидатстване. Това обикновено включва бизнес план, финансови отчети, данни за обезпечение и други релевантни документи. Уверете се, че всички материали са подредени и точни, за да подчертаете сериозността на вашия проект.
Примерни Необходими документи
Искане за кредит и Декларация за свързаност с други лица по образец на банката
Баланс, отчет за приходи и разходи и данъчна декларация на кредитоискателя за последните 2 години
Текущи финансови отчети
Решение на компетентния орган за теглене и обезпечаване на кредита
Документи за собственост на обезпеченията
Копия от личните карти на представляващия фирмата – кредитоискател/съдлъжник/лица, предоставящи обезпечение
След като сте подготвили документите, и подадете кандидатурата си към избрания кредитор, бъдете готови да отговорите на всички възможни въпроси. Ако е необходимо бъдете подготвени да предоставите допълнителна информация.
Комуникацията с потенциалния инвеститор или кредитор е ключова за успешното получаване на инвестиционен кредит. Бъдете отворени за преговори и готови да промените условията си, ако това е необходимо. Поддържайте редовен контакт и се информирайте за напредъка на вашия проект.
След като получите инвестиционния кредит, управлявайте финансите си умно. Следете внимателно разходите и приходите, осигурете си резерви за неочаквани обстоятелства и се придържайте към плана си за бизнес.
Заключение
Процесът на кандидатстване за инвестиционен кредит е ключов етап за предприемачите, желаещи да ускорят развитието на своите проекти и да гарантират стабилно финансово бъдеще.
Вниманието към детайлите и стратегическото управление на финансите след одобрение на кредита също са критични за успешното използване на инвестиционните ресурси. Крайният резултат не само подкрепя бизнеса, но и утвърждава партньорството между предприемача и инвеститора като взаимоизгодно и успешно.
CREDIT GENERATORсе стреми да оказва пълно съдействие на своите клиенти. Нашите кредитни консултанти ще ви консултират по всички въпроси свързани с темата и ще ви помогнат във вземането на решение за изтегляне на Ипотечен, Потребителски, Фирмен или друг вид кредит.