Покупката на имот е важна инвестиция, която изисква внимателно обмисляне. В същото време, ако ви предстои теглене на заем, с който да финансирате бъдещата си покупка, се появява още един важен аспект, на който следва да обърнете внимание, а именно финансирането. Както знаем, изборът на кредитор и подходяща оферта за ипотечен кредит, също е нелека задача. Трябва да направите подробно проучване на пазара и да се запознаете отблизо с условията, които различните институции предлагат, за да направите най-правилния избор.
Един от често срещаните въпроси, с които специалистите на CREDIT GENERATOR се сблъскват, е именно “Какво да изберем първо - кредит или жилище?” Истината е, че бихте могли да подходите по два основни начина. Възможно е първо да изберете имот, след което да кандидатствате за финансиране, а не е изключено и да кандидатствате за кредит, след което да изберете своя бъдещ имот.
Нека разгледаме и двата варианта.
Получаване на оферта за кредит, преди избор на имот
Ако вашият избор е да получите подходяща оферта за кредит, преди да се насочите към избор на жилище, то трябва да имате предвид следните аспекти:
Какъв ще бъде размерът на финансирането?
При определяне размерът на кредита от съответната финансова институция, отново следва да обърнете внимание на два компонента:
Каква е желаната от вас сума?
Какъв е максималният размер на кредита, който финансовата институция може да отпусне?
Важно е да знаете, че банката не винаги ще отпусне 100% от желаната сума. В повечето случаи, размерът на жилищния кредит зависи именно от стойността на имота. В случай, при който все още няма избрано жилище, за финансовата институция е трудно да определи потенциалния размер на кредита.
Разбира се, има начин да се определи потенциалния размер на кредита и това е обезпечението.
Можем ли да предложим имот-обезпечение?
Ако все още не сте избрали жилището, което искате да закупите, бихте могли да кандидатствате за ипотечен кредит, предлагайки друг собствен имот като обезпечение. Не са редки случаите обаче, в които размерът на ипотечния кредит не е достатъчен за закупуване на нов имот, което налага и кандидатстване за допълнително финансиране.
Ако все още не разполагате с имот, който да предложите като обезпечение, то ние ви препоръчваме да се възползвате от обратния вариант, а именно да изберете жилище, преди да кандидатствате за кредит.
Избор на жилище, преди кандидатстване за кредит
Както стана ясно, ако не разполагате си имот, който да предложите като обезпечение, то следва първо да осигурите такъв. След това можете да кандидатствате за кредит, както и да имате по-добра представа за сумата, от която се нуждаете.
Размерът на ипотечния кредит в този случай, също зависи от няколко основни фактора:
Вид на жилището и етап на строежа
Ако купувате жилище, ново строителство, то банките ще вземат предвид и етапа на строежа. Вариантите тук са от груб строеж до акт 16.
Освен това, банките обръщат внимание и на типа строителство и предлагат различно по размер финансиране, спрямо различните типове сгради.
Самоучастие
Самоучастието също е важен фактор при определяне размера на финансирането. Това е частта от финансирането, която вие като купувач и кандидат за кредит, ще поемете. Всъщност, самоучастието в размер между 10-30% играе ролята на застраховка за банката. Подобен тип първоначална инвестиция се приема като гаранция, че кредитополучателя ще е съвестен, спрямо изплащането на заема.
Жилищен и ипотечен кредит - какви са разликите?
Жилищният и ипотечният кредит споделят много общи характеристики. В същото време, между тях има и разлики, с които е важно да се запознаете, за да кандидатствате за правилният вид кредит и да получите финансиране, релевантно на вашите цели и нужди.
Ипотечен кредит
Ипотечният кредит изисква обезпечение с недвижим имот. Той би могъл да бъде, както с цел покупка на друго жилище, така и нецелеви. Във втория случай, финансовата институция няма да постави конкретни условия за използването на предоставената сума. Обикновено, това е дългосрочен заем, с по-ниска лихва от тази на потребителския кредит, а размера на отпуснатата сума зависи от пазарната оценка на имота.
Жилищен кредит
При жилищния кредит, финансовата институция не изисква имотно обезпечение. Този тип кредит се отпуска единствено с цел покупка на имот, а финансовата институция превежда сумата директно към продавача. Това също е дългосрочен кредит, за който кредитополучателят трябва да отговаря на определени условия, свързани най-вече с неговите постоянни доходи.
Своя жилищен кредит, може да заявите изцяло онлайн тук, като попълните кратка форма.
Заключение
За да дадем окончателен отговор на въпроса: “Какво да направим първо при покупка на жилище - да осигурим средства или да изберем жилище?”, можем да кажем, че и двата варианта са възможни, и носят своите предимства и недостатъци.
Разбира се, не е изключено и двата процеса да вървят паралелно, но няма как да не отбележим, че жилището и размера на кредита са взаимосвързани компоненти и е трудно да определим единия, без да сме наясно с другия.
Консултантите на CREDIT GENERATOR са готови да ви окажат пълно съдействие, за да откриете най-подходящата оферта за ипотечен, жилищен или друг вид кредит.
В платформата на CREDIT GENERATOR можете да заявите своя кредит, без доказване на доход и с лошо ЦКР, изцяло онлайн. Нашите партньори ще предложат оферта, която изцяло отговаря на вашите нужди и желания!