Още в края на 2022 година се наблюдаваше увеличение на лихвените проценти, както по новоотпуснатите кредити, така и по старите заеми. Неслучайно, притеснението у кредитополучателите започна да расте и все по-често получаваме въпроса “Кога може да бъде променена лихвата по нашия кредит?.
Това, което се случи през изминалата година изненада голяма част от потребителите. След решението на Европейската Централна Банка да увеличи основната лихва, опитвайки се да овладее нарастващата инфлация, се забеляза и бърза реакция на българските банки, въпреки очакванията, че лихвите по кредитите у нас ще растат плавно и постепенно.
Причината за бързия ръст в лихвите по кредитите беше именно начинът, по който те са формирани. Всъщност, тази информация е изрично посочена в договора за заем и нашият съвет е да се информирате внимателно за всички условия, преди да подпишете договор със съответната финансова институция.
За да сте сигурни, че вземате правилно решение и ви предстои сключване на договор или анекс към договор за кредит, бихте могли да потърсите съдействие и от кредитен консултант. Експертите на CREDIT GENERATOR ще ви окажат пълно съдействие и ще отговорят на всички въпроси свързани с темата.
Кога банката има право да промени лихвата по кредита?
Както вече споменахме, възможностите за промяна на лихвения процент са изрично посочени в договора за заем, който потребителите сключват със съответната финансова институция и не могат да бъдат оспорвани.
И все пак, за да отговорим конкретно на въпроса, трябва да кажем, че промяната в лихвения процент на първо място зависи от неговия вид. Лихвата по кредита може да бъде фиксирана или плаваща.
Кредит с фиксирана лихва
Ако сте изтеглили заем с фиксирана лихва, то банката не може да я променя, нито в нейна, нито във ваша полза. Важно е да споменем обаче, че при повечето заеми фиксираната лихва е за определен период от време, но не и за целия период на кредита. След изтичането на този период, който най-често е година, пет години или десет години, заемът ще стане с плаваща лихва, която може да бъде променяна при различни обстоятелства. Разбира се, това също ще бъде изрично упоменато в договора, който подписвате с финансовата институция.
Освен това е възможно в договора за заем да има посочени обстоятелства, при настъпването на които финансовата институция има право да промени фиксирания лихвен процент.
Кредит с плаваща лихва
Ако сключвате договор за заем с плаваща лихва, то трябва да знаете, че тя се състои от два основни компонента - референтен лихвен процент (РЛП) и фиксирана рискова надбавка. Именно референтния лихвен процент е променливата, която подлежи на изменения.
Тук е важно да споменем, че всички изменения по лихвите са обвързани с показатели, които не зависят от конкретната банка. Освен това, тези показатели задължително трябва да бъдат ясни и проверими за потребителите.
Пример за такива показатели са индикаторите от статистиката на БНБ, основен лихвен процент (ОЛП) на БНБ и EURIBOR (за кредити в евро).
Преизчисление на референтния лихвен процент - Какво означава?
Всяка банка изготвя собствена методика за изчисление не референтния лихвен процент, представляваща формула, в която ясно са посочени всички показатели, на които се базира променливата лихва, както и тежестта на всеки от показателите. Тази методика е ясно посочена и в договора за заем и не може да бъде изменяна. Освен това, в договора за кредит е ясно посочено и кога се извършва преизчисление на референтния лихвен процент.
За да се върнем към въпроса кога банката има право да промени лихвения процент по кредита, то отговорът е: Когато това е предвидено в методиката за изчисление на референтния лихвен процент или с други думи, когато това е предвидено в договора за заем.
Всъщност, тази регулация съществува от 2014 година. Преди това, решенията кога и с колко да се променят лихвите по кредитите се взимаха от управителните съвети на съответните банки. С приемането на новите закони обаче, тази практика стана невъзможна, а променливите лихви задължително се базират на показатели, независещи от съответната банка. По този начин кредитополучателите могат да са спокойни, че промяната в лихвените проценти по заемите не е субективно решение, а изцяло следва тенденциите и логиката на пазара.
Как да получим изгодна оферта за кредит?
Много са финансовите институции, които предлагат дългосрочен заем, при различни условия. Важно е обаче да се запознаете с всички специфики на различните видове кредит, за да изберете тази оферта, която най-добре пасва на вашите очаквания, нужди и възможности.
Консултантите на CREDIT GENERATOR са готови да ви окажат пълно съдействие във всеки един момент, за да изберете най-подходящата оферта за жилищен, ипотечен, потребителски или друг вид кредит.
В платформата на CREDIT GENERATOR може да кандидатствате за кредит изцяло онлайн. Заявете кредит без доказан доход и независимо от ЦКР, за рефинансиране или потребителски нужди. Ние ще ви окажем пълно съдействие, за да вземете правилното решение.
Заявете своя кредит онлайн сега!