Дигиталният портал за кредити

Кога кредитора може да вземе имота, ако длъжника не си погасява кредита?

!{item.title}

Кога кредитора може да вземе имота, ако длъжника не си погасява кредита?

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Никой не е застрахован от това да изпадне в ситуация, в която не може да изпълнява задълженията срещу своя кредитор. Това не е престъпление, а нормална житейска ситуация, която може да бъде причинена от множество фактори, независещи от кредитополучателя. 


Важното в този случай е да сте добре запознати със задълженията и правата си, за да намерите най-добрия и ефективен начин да се справите с проблема.


Какви действия да предприема, ако не мога да погасявам кредита?


Първата стъпка, която ви съветваме да предприемете, е да уведомите своя кредитор. Независимо дали това е банка или друга финансова институция, бихте могли да получите нова схема за погасяване на дълга, при по-изгодни условия. 


Стигне ли се до съдебно изпълнение, съветът ни отново е да отговорите на поканата на ЧСИ, за да потърсите изгодно решение, с което да излезете от възникналата ситуация. Частният съдебен изпълнител е медиатор между вас и финансовата институция и има възможност да реагира гъвкаво, в рамките на закона, разбира се.


Какво се случва, ако не мога да изплащам кредита?


Както стана ясно, ако изпаднете в подобна ситуация, в която не можете да погасявате вноските по кредита си, то кредиторът може да предприеме действия, в резултат на които задължението ви да нарасне значително, а може дори и да изгубите имуществото си.


Ето и едни от най-често срещаните действия на кредиторите:


Наказателни лихви и неустойки


В повечето договори за кредит съществуват клаузи, според които при неплащане на вноските в срок, за кредитополучателят възникват допълнителни задължения под формата на лихви, неустойки и такси.


Обявяване на вземането за предсрочно изискуемо


Ако това е предварително уговорено в договора за кредит, при забавяне на вноските за определен период от време, кредиторът има право да обяви цялото задължение за предсрочно изискуемо. В този случай, длъжникът трябва да заплати не само просрочените задължения, а и оставащите дължими суми.


Принудително събиране на задълженията


Кредиторът може да предприеме съответните действия за принудително събиране на дълга чрез съдебно производство за издаване на изпълнителен иск, последвано от изпълнително производство за събиране на задълженията.


Кога кредиторът може да вземе имота?


Ако кредиторът се е свързал с ЧСИ, то той може да поиска от него да направи проучване на имущественото състояние на длъжника, като кредиторът избира начина на изпълнение. То може да бъде насочено към парични средства в банкови сметки, вземания към трети лица, към моторни превозни средства, включително и към недвижимо имущество на длъжника.


Според Българският Граждански Процесуален Кодекс, съществува несеквестируемост на жилището на длъжника, ако това е единствено жилище за него и членовете на неговото семейство, независимо дали той живее в него или не. В същото време, ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника, определени с наредба на Министерски съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл.39, ал.2 от Закона за собствеността.


Ако обаче върху въпросния недвижим имот е учредена ипотека, забраната за несеквестируемост не се прилага за кредитора. 


Какво се случва, ако спрете да обслужвате ипотечния си кредит?


Ако сте изтеглили ипотечен кредит, ипотекирайки единственото си жилище, банката има право да го обяви за предсрочно изискуем и да се снабди със заповед за изпълнение и с изпълнителен лист срещу вас. В този случай, действително съществува риск жилището да ви бъде отнето и вие не можете да се позовавате на това, че то е единствено и съответно, несеквестируемо.


В подобна ситуация, при ипотечен кредит и неизпълнение на задълженията, съвсем нормално е банката да предприеме следваща стъпка, а именно отнемане на имота и изнасянето му на публичен търг.


Поради тази причина ви съветваме, ако изпаднете в подобна неблагоприятна ситуация и нямате възможност да погасявате вноските по кредита, да се обърнете към съответната финансова институция и заедно да потърсите ефективно решение.


Пълна или ограничена имуществена отговорност - какви са разликите?


При кандидатстване за ипотечен кредит, ще бъдете изправени пред избора между пълна или ограничена имуществена отговорност. Какво означава това?


Единият вариант е да платите повече, но да имате по-малка отговорност, а вторият - да се възползвате от по-евтин кредит, но с по-голяма отговорност от ваша страна.


В Закона за кредитите на недвижимите имоти на потребителите е уредена възможността кредитополучателите сами да определят отговорността, която ще поемат, в случай на неизпълнение на задълженията си по договора за кредит.


Ако изберете да поемете ограничена отговорност, това означава, че банката няма право да предявява искове към друга ваша собственост, освен към имота - обезпечение. 


При кредит с пълна отговорност, длъжникът отговаря за обезпечаването на вземането с размера на цялото си имущество, което може да включва ипотекиран имот, както и други движими и недвижими вещи.


Заключение


Както стана ясно, съществуват различни ситуации, при които финансовата институция може да вземе имота на длъжника, ако той не погасява вноските по своя кредит. Всяка една от тези ситуации обаче, е ясно упомената в договора за кредит и е законосъобразна. 


Съветът ни е да потърсите съдействие от кредитен консултант, който ще ви помогне да намерите най-доброто решение. Бихте могли да предоговорите условията по договора, да изтеглите нов заем за рефинансиране или да предприемете друго действие, чрез което да излезете от ситуацията.


Консултантите на CREDIT GENERATOR са готови да ви окажат пълно съдействие, за да откриете подходяща оферта за кредит, която съвпада с вашите възможности и нужди.


Възползвайте се от кредит за рефинансиране, без доказване на доход и с лошо ЦКР. 


Изпратете своята заявка сега!


!{item.title}

ИМОТИ И ИНВЕСТИЦИИ

Съвети за придобиване на жилище с ипотечен кредит

Придобиването на жилище с помощта на ипотечен кредит е едно от най-големите финансови решения, които
Научи повече
!{item.title}

КРЕДИТЕН НАРЪЧНИК

Микрофинансиране - как заемите могат да помогнат за финансиране на малки и средни предприятия и социални проекти?

Микрофинансирането е концепция, възникнала с цел да предостави малки кредити на хора и предприятия,
Научи повече

КАТЕГОРИИ

Имате нужда от кредит за нов дом, обзавеждане, потребителски нужди или оборотни средства за Вашият бизнес?

Обърнете се към експертите от Credit Generator.

ЗАЯВИ КРЕДИТ