Доходите, които българите живеещи в чужбина изпращат на роднините си в страната, са средство, което идва в помощ за издържането на много домакинства. Българите живеещи и работещи зад граница нямат задължение да се регистрират в местните представителства на българските посолства, така че информацията за броят на българите пребиваващи зад граница често е въпрос на налучкване от страна на медиите и институциите. Информацията за средствата влизащи в страната е относително по-точна.
Българската народна банка всяка година предоставя информация за паричните потоци влизащи в страната направени от физически и юридически лица намиращи се зад граница. По информация на БНБ за 2022 година, българите живеещите в чужбина са изпратили над 1,2 млрд евро на своите роднини. В даните предоставена от БНБ влизат паричните преводи започващи от 2 500 евро, това означава, че в статистиката на Българска народна банка не влизат преводите направени за по-малки суми, както и сумите внесени в страната в брой, така че пълната сума внесена от работещите в чужбина е по-голяма. Държавите, от които се превеждат най-много средства са Германия, САЩ, Испания и Великобритания. Но какво се случва с тези пари, когато влязат в страната и как домакинствата могат да ги използват, за да подсигурят бъдещето си.
Част от хората работещи в чужбина желаят да се завърнат в страната и използват тези средства, за да закупят собствен дом за себе си или за семействата си живеещи в страната.
В днешната ни статия ще говорим как домакинствата могат да се сдобият със собствен дом като използват доходи изкарани от работа в чужбина и какви документи са необходими, за да кандидатстват за подобен вид ипотечен кредит. Продължете да четете надолу.
Краткият отговор на този въпрос е да. В страната има множество финансови институции, които предоставят на гражданите достъп до ипотечен кредит с доход от чужбина. С броя на хората изработващи препитанието си зад граница се увеличава и броят на финансовите институции предоставящи такива заеми.
Различните институции предоставят кредитни продукти с различна продължителност и условия и съответно имат различни изисквания към клиентите си.
Преди да кандидатствате за ипотечен кредит с доходи от чужбина разгледайте какви са кредитните продукти, които се предлагат на пазара. Сравнете сумите, които се отпускат по кредита от различните институции, какви са лихвите и допълнителни такси.
Проверете какви документи ще са ви необходими, за да ви бъде отпуснат кредита и дали бихте могли да ги набавите.
Още нещо, което е важно да вземете в предвид е дали бихте имали необходимото време, да кандидатствате лично за кредита или може да се доверите на роднина или посредническа фирма. Основната задача на кредитния посредник е да води цялата комуникация с банките и да договори най-изгодните условия за вашия профил.
Ако някаква част от процеса по кандидатстване за ипотечен кредит е неясна може да потърсите консултация. Много от институциите предлагат онлайн консултация по имейл или телефон. В повечето случай консултацията е напълно безплатна.
В интернет пространството също има множество материали по темата, които биха отговорили на част от въпросите ви.
Преди да започнете процедурата за кандидатстване за кредит трябва да се убедите, че отговаряте на условията на финансовата институция. Част от условията най-често са:
трябва да сте български гражданин
да сте дееспособно лице
да работите като самонаето лице или на трудов договор
трябва да пребивавате на територията на определени държави, като държава членка на Европейския съюз, Европейско икономическо пространство, Великобритания, САЩ или Канада.
Различните институции биха имали различни условия към кандидатите за получаване на ипотечен кредит, така че се запознайте добре с условията на финансовите институции предлагащи кредитни продукти.
Друго нещо, което ще ви е необходимо при кандидатстване са документите, които ще трябва да прикачите към кандидатурата си за ипотечен кредит.
Подобно на условията, желаните документи, с които трябва да подкрепите кандидатурата си, също може да се различават взависимост от общите правила на кредитната институция. Запознайте се добре с тях преди да преминете към кандидатствате.
Важно е да сте сигурни, че може да набавите необходимите документи, за да бъде молбата ви за кредит одобрена. Част от необходимите документи, които ще трябва да представите са:
молба за отпускане на кредита;
документ за самоличност;
преведено и легализирано копие от трудовия ви договор;
документ от работодателя доказващ актуалността на трудовия договор;
данъчна декларация доказваща доходите ви;
извлечение от банковата ви сметка;
удостоверение за липса на данъчни задължения;
документ доказващ семейното ви положение.
С времето доходите на българите работещи в чужбина се превърнаха не само в средство за повишаване стандарта на живот за много семейства, но и като средство за подсигуряване бъдещето на семейството чрез покупка на имот. Ако разполагате с допълнителни доходи и желаете да закупите имот, екипът на CREDIT GENERATOR може да ви помогне да намерите най-подходящия за вас кредитен продукт, с който да финансирате мечтата си.
CREDIT GENERATOR се стреми да оказва пълно съдействие на своите клиенти. Нашите кредитни консултанти ще ви консултират по всички въпроси свързани с темата и ще ви помогнат във вземането на решение за теглене на Ипотечен, Потребителски, Фирмен или друг вид кредит.
Изпратете своята заявка за кредит сега!