Кредитирането се утвърждава като незаменим елемент за финансиране нуждите на потребителите в нашето съвремие. От кого зависи то да се случва отговорно е тема добре позната в обществото, но не дискутирана достатъчно често.
Банковият и финансовият сектор у нас претърпяват бурно развитие в последните десетилетия. Финансовите институции са едни от първите, които успешно внедряват сред процесите и продуктите си иновации, а това неминуемо води към техния успех поради няколко причини. Внедрявайки иновации, финансовите институции успяват да ангажират потребителите си и да увеличат тяхното доверие и лоялност към своя бранд. Освен това, иновациите помагат на финансовите институции да увеличат своето портфолио от продукти, което им помага да достигат до повече потребители.
Популярността на кредитните продукти предлагани на пазара е голяма. Хората стават все по-склонни да изтеглят кредит, за да покрият своите лични нужди. Освен ипотечни и потребителски кредити, нараства и броя на изтеглените бързи кредити и плащанията направени с кредитни карти.
Разумното използване на кредитни продукти се е доказало, като метод за повишаване стандарта на живот на потребителите, защото им позволява да закупят жилище, автомобил, да направят ремонт или да получат “кредит до заплата” за покриване на неотложни нужди. Друг вид често срещана причина за изтегляне на кредит е обединяването на заеми. Рефинансирането на заеми, помага на хората до обединят съществуващите си задължения в един заем и да получат по-добри условия за връщане на изтеглените суми си.
Но често срещани са и негативните примери, при които потребителите са изтеглили кредит, който е твърде скъп за изплащане. Това има отрицателен ефект върху техния начин на живот и намалява размера на средствата, с които разполагат месечно.
Увеличаващата се популярност на кредитирането като метод за финансиране нуждите на потребителите повдига въпроси за това кой трябва да носи отговорност, то да се случва прозрачно и справедливо и да не води потребителите до прекомерна задлъжнялост. Това е и темата, която ще разгледаме в редовете по-долу.
Но първо нека разберем какво означава отговорно кредитиране?
Отговорното кредитиране е многопластова концепция, която може да се разгледа от две позиции - тази на кредиторите и на заемоползвателите.
Отговорното кредитиране е подход при управление на финансите, при който заемът се предоставя от кредиторите на потребителите по справедливи и прозрачни условия. От своя страна кредитополучателите трябва да кандидатстват и използват средствата от кредита осъзнато и разумно..
Отговорното кредитиране включва няколко ключови аспекта, за които и двете страни по сделката трябва да съблюдават:
Анализ на финансовата ситуация
Преди да се вземе заем, е важно да се направи подробен анализ на финансовата ситуация на заемополучателя. Този процес включва оценка на текущите доходи, разходи, задължения и кредитна история.
Целево използване на Заема
Заемите трябва да се използват за цели, които са разумни и обосновани. Например, заем за образование, жилище или инвестиции в бизнес могат да се считат за отговорни, ако са насочени към подобряване на финансовото положение на заемополучателя.
Платежоспособност
Заемополучателят трябва да бъде в състояние да покрива месечните вноски по заема без значителни трудности. Оценката на плащаемоспособността включва оценка на текущите доходи и разходи, както и резерви за неочаквани обстоятелства.
Добро управление на кредита
Отговорният заемополучател поддържа добра кредитна история, като изплаща вноските си навреме и избягва прекомерно задълбочаване в дългове.
Сравнение на офертите
Преди да се вземе заем, е важно да се сравнят различните кредитни оферти от различни финансови институции. Този процес помага на заемополучателя да избере най-изгодните условия за него.
Отговорното кредитиране играе ключова роля в предотвратяването на финансови затруднения и в създаването на устойчива финансова ситуация за заемополучателя.
Отговорното кредитиране се основава на няколко ключови принципа, които трябва да насърчават кредиторите и заемополучателите да се стремят към справедливи и прозрачни взаимоотношения. Ето някои от основните принципи на отговорното кредитиране:
Законност
Това означава, че всеки договор за кредитиране трябва да бъде сключен според нормативно позволеното и да не накърнява добрите нрави на правовата държава. Банковите институции са под строг регулаторен контрол, докато небанковите финансови институции не подлежат на същия контрол, което позволява на част от тях да се ползват от “дупки в закона”.
Справедливост
Кредиторите не трябва да използват заблуждаващи и нелоялни практики при предлагане на своите услуги. Предлагането на продукти, които са неподходящи за финансовата ситуация на техните клиенти може да нанесе вреда върху техния начин на живот.
Прозрачност
Финансовите институции следва да предоставят ясна и разбираема информация за условията на заемите. Също така, заемополучателят трябва да бъде честен и прозрачен относно своята финансова ситуация.
Социална отговорност
Кредиторите трябва да са социално отговорни и да защитават правата на техните клиенти. Това може да включва предприемане на мерки за предотвратяване на злоупотреби и създаване на механизми за обработка на жалби и извънсъдебно решаване на спорове.
Устойчивост
Продуктите предлагани от финансовите институции, трябва да бъдат устойчиви и да се ускъпяват във времето разумно и справедливото.
Ако тези принципи не се спазват, може да възникнат финансови рискове за кредито искателите. Повечето потребители не познават правата си и това е част от проблема. За да се намали броя на нелоялните практики в сферата, потребителите трябва да търсят активно правата си. А за да предпазят финансите си има няколко стъпки, които могат да предприемат:
Сравнение на условията предлагани от кредитните институции. Тази стъпка позволява на кредитоискателите да направят проучване и да сравнят условията предлагани от кредитните институции. В онлайн пространството има множество кредитни калкулатори, които да позволят на потребителите да визуализират какви месечни вноски ще трябва да заплащат при различни условия.
Финансова грамотност. Заемополучателите трябва да се запознаят с условията и клаузите на договора за кредит, включително лихви, такси, срокове и други важни аспекти. Финансовата грамотност помага на заемополучателя да взема информирано решение.
Резерви за извънредни ситуации. Заемополучателят следва да има допълнителни финансови средства за неочаквани обстоятелства, като загуба на работа или влошено здравословно състояние, които могат да повлияят на неговата способност да изплаща заема.
Спазването на тези принципи подпомага заемополучателите да вземат кредити, които ще окажат положителен ефект върху техните финансови възможности и цели и не влошават тяхната платежоспособност.
CREDIT GENERATOR се стреми да оказва пълно съдействие на своите клиенти. Нашите кредитни консултанти ще ви консултират по всички въпроси свързани с темата и ще ви помогнат във вземането на решение за изтегляне на Ипотечен, Потребителски, Фирмен или друг вид кредит.
Изпратете своята заявка за кредит сега!