Закупуването на имот е важно решение и обикновено се случва веднъж в живота. По нашите ширини, притежанието на собствен дом е важна цел за много хора, за чието изпълнение са готови да проявят изключителна дисциплина. Притежаването на собствен дом ще им позволи да осигурят дом на семейството си и ще им даде повече сигурност. Важно е изборът на имот и самата му покупка да бъдат направени правилно иначе процесът по закупуване на имот може да бъде съпроводен с допълнителни разходи.
Обикновено допълнителните разходи съпътстващи покупката на имот възлизат между 10% и 20% от цената на имота. Ако по-голямата част от тези разходи не са били предвидени преди избора на имот или изтегляне на сумата по кредита, те могат да бъдат неприятна изненада за много бъдещи собственици на жилища.
Може би желаете да закупите апартамент - разгледали сте няколко обяви и сте започнали да правите огледи на апартаменти? Или вече сте си харесали имот, но не ви достига част от сумата, за да приключите покупката. Винаги имате шанс да финансирате покупката си с изтегляне на кредит.
Ако сте в процес на закупуване на имот, в тази статия ще се опитаме да опишем част от разходите, които може би не сте предвидили в първоначалните ви калкулации.
Нека разделим разходите в две категории:
Консултация с адвокат
Преди да подадете молба за изтегляне на ипотечен кредит уверете се, че всичко с документите на избрания от вас имот е изрядно. Ако това не е така, банката не би се съгласила да приеме имота, като обезпечение и не би ви отпуснала кредита.
Консултирайте се с адвокат, които ще направи професионална консултация. Таксата за тази консултация е първият разход в нашия списък.
Самоучастие
Това е следващото перо на разходите, за което трябва да помислите при изтегляне на ипотечен кредит. Част от потребителите желаят да изтеглят 100% от сумата, която ще им е необходима за закупуване на жилището, но това не винаги е възможно. Самоучастието може да бъде едно от изискванията, на които банковата или небанковата институция може да има към вас, за да ви отпусне кредита. Обикновено процентът на самоучастие е между 10% и 20%.
Участвайки в покупката на имот и покривайки част от разходите е един от критериите, с кото кредиторите биха ви квалифицирали като надежден или ненадежден кредитоползвател.
Комисионна за брокера
Ако използвате услугите на брокер или агенция занимаваща се с покупко продажба на имоти ще трябва да заплатите такса за предоставените от тях услуги по организиране на огледите и сътрудничеството по време на покупко-продажбата. В зависимост от агенцията на която сте се спрели комисионната им може да варира в размер на около 3% от стойността на имота + ДДС.
Банкови такси за предоставяните услуги
Обикновено повечето от услугите предоставяни от финансовите институции са обвързани с такса - независимо дали става въпрос за кандидатстване за кредит или за паричен превод. В зависимост от броя на документите, които трябва да се разгледат във вашия случай таксата може да варира.
Ако решите да се възползвате от услугите на финансовите институции има такса, която трябва да заплатите при усвояване на кредита и такса за изготвяне на пазарна оценка на имота.
Банковите и небанкови институции биха могли да ви обвържат и с такси или вноски за допълнително предоставяни от тях услуги, за да ви отпуснат кредита, като застраховка на имота, застраховка живот или такса за откриване на сметка при тях, в която да получавате заплатата си и др.
Нотариални такси за придобиване на имота
Този вид такси са неизбежни при закупуване на жилище. Те се определят от цената на имота и тип строителство. Сделката по прехвърляне на имота не може да се извърши без присъствие на нотариус.
Най-често този вид такси се поема от купувача, но условията могат да бъдат договорени между продавача и купувача.
Местен данък за придобиване
Това е още една от таксите, които не могат да бъдат избегнати. Размерът на данъка за придобиване варират между 0,1% и 3% в зависимост от мястото, където се намира жилището.
Допълнителни разходи
Освен разходите описани по-горе, ще имате разходи свързани с издаване на удостоверения като - Удостоверение за семейно положение или Удостоверение за липса на данъчни задължения.
Освен таксите за издаване на необходимите документи, има такса към Агенцията по вписванията.
Разходите след закупуване на имота са свързани с дейностите, които трябва да предприемете, за да направите жилището ваш дом. Това може да включва разходи за ремонти и обзавеждане. Има и други разходи в зависимост къде се намира жилището, ако е част от затворен комплекс има такси, които се заплащат месечно за поддръжка на общите части на комплекса. Ако жилищната сграда, в която се намира жилището ви е по-голяма, възможно е да трябва да поемете част от разходите за домоуправител и ремонтните дейности по сградата.
Други разходи, за които е добре да помислите са свързани с допълнителните разходи за пътуване, които трябва да направите ако жилището ви се намира в квартал, в които няма достатъчно детски градини или училища или е далеч от работното ви място.
Покупката на имот е важно събитие, което е обвързано с множество разходи и може да объркващо за много хора. За да избегнете лутането и неочакваните такси, поискайте консултация с кредитен консултант, които ще ви даде повече информация за целия процес по изтегляне на кредит.
CREDIT GENERATOR се стреми да оказва пълно съдействие на своите клиенти. Нашите кредитни консултанти ще ви консултират по всички въпроси свързани с темата и ще ви помогнат във вземането на решение за теглене на Ипотечен, Потребителски, Фирмен или друг вид кредит.