Дигиталният портал за кредити

За какво трябва да внимавате при избора на кредитна карта?

!{item.title}

За какво трябва да внимавате при избора на кредитна карта?

КРЕДИТЕН НАРЪЧНИК

Кредитните карти придобиват все по-голяма популярност сред потребителите, а плащанията направени с тях са нещо ежедневно. Част от финансовите институции предлагащи тази услуга предлагат преференциални условия на своите потребители. Използвайки кредитната си карта потребителите могат да получат отстъпки за закупуване на определени стоки или да си възстановят част от похарчената сума с картата обратно в края на месеца или календарната година. 


За да стимулират лоялността на потребителите си, финансовите институции предлагат на собствениците на кредитни карти редица възможности, с които да стимулират разплащанията направени с кредитни карти. 


В днешната ни статия ще разгледаме какво точно представлява кредитната карта и за какво трябва да внимаваме, когато кандидатстваме за нея.   


Екипът на CREDIT GENERATOR може да ви помогне при избора на кредитен продукт. 

Какво е кредитна карта? 

Кредитната карта е вид разплащателен инструмент, чрез който могат да се извършват разплащания за стоки и услуги. В своята форма кредитната карта прилича на дебитната, чрез която много хора получават заплатите си, с една основна разлика. Ако с използването на дебитната карта, хората използват своите собствени пари, с кредитната карта - парите използвани за закупуване на стоки или услуги са предоставени от финансовата институция издала кредитната карта. Това означава, че използваната сума, трябва да бъде възстановена в предварително уговорения срок или ще бъде начислена наказателна лихва. 


По кредитните карти има два вида лихви, които много често са еднакви по размер - лихва при покупка и лихва при теглене в брой. Лихвите са дължими от потребителите, ако те не върнат използваната сума в предварително уговорения срок познат като гратисен период. 


Обикновено гратисният период се определя от банковата или небанкова институция издала кредитната карта. Той може да варира от 2 седмици до 2 месеца.Популярна заблуда за много хора е, че гратисният период започва да тече след като е направена покупката, но това не е вярно. Периодът, в който трябва да се върнат използваните средства тече от дата до дата. Началната и крайната дата са описани в договора подписан между финансовата институция и потребителите. Ако например имаме гратисен период от 30 дни, то той би започнал да тече от 1-во до 30-то число на месеца без значение кога е направена покупката. 


Какво трябва да вземем в предвид, когато избираме кредитна карта? 


  1. Кредитен лимит


Кредитният лимит е сумата, която може да се използва през кредитната карта. Минималният и максимален размер на  кредитния лимит може да варира в зависимост от финансовата институция отпускаща кредита. 


Размерът на кредитния лимит може да се предоговори след подписване на договора. Преди да кандидатствате за кредитна карта трябва да научите повече за Общите условия на банковата или небанкова институция, за да знаете какви ще бъдат вашите права и задължения. 


Предварителната подготовка и познанието за заявената услуга, ще ви предпази от непредвидени ситуации, които могат да станат повод за непредвидени разходи. 



  1. Лихвен процент


Както споменахме по-нагоре в статията, по кредитните карти има два вида лихви - при покупка и при теглене в брой. Обикновено размерът на лихвите е еднакъв, но някои финансови институции предлагат различен размер на лихвата за двете услуги. Лихвата за покупка може да бъде по-ниска, отколкото лихвата за теглене в брой. 


Лихвите за направените транзакции са дължими след като изтече гратисният период.


  1. Такси


Както и при дебитните карти - така и при кредитните - издаването и използването на картата е съпътствано с множество такси. Обикновено тези такси са начислявани за кандидатстване, годишна такса, такса при теглене от банкомат или използване на картата през ПОС терминал. 


В някои случаи лихвите по кредитните карти може да са по-ниски, но таксите за обслужване и използване на картата да са по-високи. Важно е да се запознаете с тези детайли предварително и да изберете кредитна карта, която ще ви помогне да организирате по-добре финансите си, отколкото да ви носи повече разходи.  


  1. Падежна дата


Падежната дата е еднаква всеки месец. Това е датата, на която се изготвят извлеченията за направените от вас плащания. 


  1. Минимална погасителна вноска


Минималната погасителна вноска е месечна и представлява минималната задължителна сума, която трябва да изплатите обратно в случай, че сте използвали картата си. 


Минималната погасителна вноска се определя предварително и обикновено е процент от изхарчената сума. Ако не покриете това задължително плащане може да ви бъде начислена допълнителна такса. 

  

  1. Гратисен период


Гратисния период е времето определено от финансовата институция издала кредитната карта, в което можете да върнете използваната сума без да ви се начисляват допълнителни лихви. 


Този период може да варира от 15 дни до 60 дни. След като този период изтече и вие не сте изплатили използваната сума или поне минималната погасителна вноска, започват да се начисляват лихви. Лихвите ще се начисляват всеки месец докато не изплатите задълженията си. 

Заключение


Кандидатстването за първа кредитна карта може да е вълнуващо за потребителите изживяване, но преди да се предприеме тази стъпка проучете какви са условията на финансовите институции предлагащи тази услуга. 


Кредитната карта е инструмент, който може да ви предостави допълнителни средства, но трябва да се използва разумно. За да не изпаднете в ситуация на задлъжнялост, следете разходите си и покривайте минималната погасителна вноска всеки месец, 


CREDIT GENERATOR се стреми да оказва пълно съдействие на своите клиенти. Нашите кредитни консултанти ще ви консултират по всички въпроси свързани с темата и ще ви помогнат във вземането на решение за теглене на Ипотечен, Потребителски, Фирмен или друг вид кредит.


Изпратете своята заявка за кредит сега!


!{item.title}

ИМОТИ И ИНВЕСТИЦИИ

Съвети за придобиване на жилище с ипотечен кредит

Придобиването на жилище с помощта на ипотечен кредит е едно от най-големите финансови решения, които
Научи повече
!{item.title}

КРЕДИТЕН НАРЪЧНИК

Микрофинансиране - как заемите могат да помогнат за финансиране на малки и средни предприятия и социални проекти?

Микрофинансирането е концепция, възникнала с цел да предостави малки кредити на хора и предприятия,
Научи повече

КАТЕГОРИИ

Имате нужда от кредит за нов дом, обзавеждане, потребителски нужди или оборотни средства за Вашият бизнес?

Обърнете се към експертите от Credit Generator.

ЗАЯВИ КРЕДИТ